Żywiołowo i bardzo ekologicznie w Tychach

„Tyskie żywioły” – pod taki hasłem 2 września w godzinach od 14:00 do 19:00 w Parku Miejskim (Plac pod Żyrafą) w Tychach odbędzie się impreza, która będzie początkiem ekologicznej kampanii społecznej. Tego dnia podczas rodzinnej zabawy ze wszystkimi żywiołami przyrody mieszkańcy będą mogli także uzmysłowić sobie, jaki mają wpływ na otoczenie i siebie samych. Impreza ma dostarczyć zabawy i wiedzy, wkraczając w obszary: wody, ziemi i powietrza (z ogniem).

Trudny początek roku pod względem skali zanieczyszczeń niskiej emisji zebrał swoje żniwo w zwiększonej zachorowalności, śmiertelności i w pogorszeniu samopoczucia mieszkańców nie tylko naszego miasta. Wyraźna potrzeba intensyfikacji działań w sferze pomocy mieszkańcom w wymianie źródeł domowego ciepła na ekologiczne oraz w sferze edukacji społecznej przyniosła projekty zmian w miejskim Programie Oczyszczenia Niskiej Emisji oraz intensyfikację działań informacyjnych i edukacyjnych.

– Problem walki o czyste o powietrze jest jednym z najważniejszych problemów, z jakimi musimy sobie poradzić. Na jednym ze spotkań z mieszkańcami zapowiedziałem intensyfikację działań w tym zakresie i z tych, złożonych kilka miesięcy temu zobowiązań, chcę się wywiązać. Kontynuujemy Program Ograniczenia Niskiej Emisji, niedawno zakończyliśmy procedurę przetargową na dostawę 10 czujników, które będą mierzyły stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Nie zapominamy o równie istotnych działaniach edukacyjnych, jednym z nich jest impreza ekologiczna „Tyskie Żywioły”, na którą już dziś zapraszam – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Problem smogu jest głównym, ale nie jedynym zagadnieniem, które Miasto postanowiło poruszyć w ekologicznej kampanii społecznej „Tyskie Żywioły” .

– Atrakcje przygotowane dla mieszkańców mają symulować nasze codzienne otoczenie – dom z kuchnią, łazienką, biuro oraz inne miejsca, w których przebywamy na co dzień, gdzie zużywamy zasoby naturalne i wytwarzamy odpady. Celem tak zorganizowanej przestrzeni jest wywołanie refleksji nad tym, iż nawet drobne codzienne nawyki przekładają się na nasze otoczenie, a w konsekwencji na nas samych – mówi Iwona Ciepał, naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM Tychy.

Wystawa EKO-DOM dzięki przesuwnym elementom, zagadkom, quizom angażuje nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Atrakcyjna forma przekazu sprawia, że budzi ona duża zainteresowanie. Prezentowana była na wielu wydarzeniach: m.in. Baltic Tall Ships Regatta w Szczecinie, na Olsztyńskich Dniach Nauki, Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie, Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii, dniach otwartych fabryk Philips w Pile i w wielu innych miejscach.

– Prócz symulatora codziennej przestrzeni w trakcie imprezy będzie okazja do zmierzenia się w rywalizacji Domowa e-misja, w której wygrywa wiedza na temat niskiej emisji, oszczędzania energii, gospodarowania odpadami i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Celem jest osiągnięcie wymiernych efektów w postaci dokonanych oszczędności w domowym budżecie przy jednoczesnym ograniczaniu negatywnego oddziaływania na środowisko – mówi Katarzyna Palka z UM Tychy.

Każdy z opiekunów poszczególnych żywiołów – instytucji i firm współorganizujących imprezę –  poprowadzi swój Eko-Tor Przeszkód, na którym znajdą się zarówno logiczne łamigłówki, zachowania znane z codziennego życia, a także zadania ruchowo-edukacyjne, tak by rozgrywki były dynamiczne, zabawne i miały walor edukacyjny.

2 września w Parku Miejskim znajdzie się także miejsce relaksu – przestrzeń, gdzie będzie można odpocząć na leżaku. Będzie to również miejsce prezentacji roślin najbardziej polecanych do hodowli domowej w roli filtrów powietrza.

– Strefie tej towarzyszyć będą zajęcia jogi na trawie, kącik gier planszowych oraz warsztaty kulinarne. Gastronomia zadba o dobre lody, kawę, a jeden z Partnerów – RPWiK – o kultową wodę z saturatora. Rodziców będą wspomagały animatorki prowadzące zabawy dla dzieci – dodaje Iwona Ciepał.

Na zakończenie imprezy zaplanowano spektakl ekologiczny dla najmłodszych (godz. 17:00), koncert Recycling Band (godz. 18:00) oraz Domek eko-obietnic – instalacja w kształcie domku, do której mieszkańcy będą wrzucać swoje spisane „obietnice ekologiczne” dotyczące codziennych zwyczajów i nawyków. Domek będzie wyposażony w magiczną moc pilnującą przyszłości dotrzymywania obietnic. Słowni mieszkańcy będą mogli liczyć na wielką nagrodę w postaci czystszego otoczenia, lepszego zdrowia, a nawet pełniejszego portfela. Niesłownych czeka kara.

Plan wydarzenia obejmuje liczne atrakcje, m.in. miasteczko edukacyjne, recyklingowy plac zabaw, warsztaty kulinarne, wielkoformatową grę planszową „EKO PUZZLE MASTER”, eksperymenty i pokazy.

Podczas imprezy będzie można też uzyskać informacje o Programie Ograniczenia Niskiej Emisji – tego dnia punkt informacyjny z ul. Barona 30 przeniesie się „pod Żyrafę”.

Impreza organizowana jest w ramach działań edukacyjnych w obszarze ekologii prowadzonych przez Miasto.

Organizatorami i partnerami wydarzenia są: Urząd Miasta Tychy, PEC Sp. z o.o., PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o., Tauron Ciepło Sp. z o.o., Master Odpady i Energia Sp. z o.o., RCGW SA, RPWiK w Tychach SA, producenci i dystrybutorzy urządzeń grzewczych dopuszczonych w Programie Ograniczania Niskiej Emisji, Lasy Państwowe, BioBazar w Katowicach, Polski Klub Ekologiczny Koło w Tychach.