Przemyk, Zamachowski, Janda – rusza IV Tyski Festiwal LOGOS FEST

Dzisiaj (16 maja) rusza IV Tyski Festiwal LOGOS FEST Edycja Młynarski. Przez 5 dni będą się odbywać koncerty, recitale oraz szereg wydarzeń, których celem jest dbanie o piękno słowa mówionego. Organizatorzy zapraszają na turniej recytatorski, mistrzostwa Scrabble, lekcje czytania i pokaz filmu „Młynarski. Piosenka Finałowa” poświęconego życiu i twórczości patrona tegorocznej edycji festiwalu. Na scenie gwiazdy: m.in. Krystyna Janda, Zbigniew Zamachowski, Renata Przemyk, Andrzej Poniedzielski.

Festiwal rozpocznie się wieczorem kabaretowym Andrzeja Poniedzielskiego w tyskiej Mediatece, który zaplanowano na godzinę 17.30. Dzień później o 18.30 w Teatrze Małym odbędzie się recital piosenki aktorskiej Zbigniewa Zamachowskiego „Nie tylko o miłości”. 18 maja o godzinie 10.00 w Miejskim Centrum Kultury zaplanowano „Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym”, które poprowadzi Michał Olszewski. Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny. W piątkowy wieczór organizatory festiwalu zapraszają na premierowy autorski koncert „Twarz wróćmy słowu, absolutnie!” z udziałem Renaty Przemyk, Ewy Buczkowskiej, Klaudii Walencik, Pawła Drzewieckiego i Krzysztofa Kulbickiego. W sobotę o godz. 17:00 w Galerii StrefArt na ul. Fabrycznej odbędzie się „Jeszcze w zielone gramy” – widowisko sceniczne, część konkursowa Turnieju Recytatorskiego (wstęp wolny). Wieczorem – o 20.45 pokaz filmu „Młynarski. Piosenka Finałowa” (reż. Alicja Albrecht) w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury (wstęp wolny).

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będą rozgrywane w sobotę i niedzielę w MCK w Tychach III Otwarte Mistrzostwa Tychów w Scrabble.

– Festiwal to wspaniałe koncerty, ale również szereg wydarzeń, których celem jest dbanie o piękno słowa mówionego, co wydaje się szczególnie ważne w dobie kryzysu języka. Zapraszamy m.in. na turniej recytatorski, mistrzostwa Scrabble, lekcje czytania – wylicza Paweł Drzewiecki, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, organizator festiwalu.

Zwieńczeniem festiwalu będzie Gala Finałowa 20 maja z koncertem Krystyny Jandy „Piosenki z teatru” w Tyskiej Mediatece.

– Usłyszymy utwory z trzech przedstawień teatralnych – „Białej bluzki” Agnieszki Osieckiej, „Kobiety zawiedzionej” Simone de Beauvoir oraz „Marleny”, opowieści o Marlenie Dietrich, ze wspólnym mianownikiem w postaci interpretacji Krystyny Jandy. Nie zabraknie przebojów takich jak „Johnny”, „Moje blond maleństwo” i „Czego mogę sobie życzyć?”. Dopełnieniem scenicznej kreacji artystki jest czteroosobowy zespół muzyków, z Wojciechem Borkowskim, autorem wszystkich aranżacji na czele – dodaje dyrektor Drzewiecki.

Bilety na poszczególne wydarzenia można nabyć w kasie Teatru Małego w Tychach, kasie Miejskiego Centrum Kultury (pon. – pt. 12:00 do 17:00) oraz internetowo na stronie biletyna.pl.

Pełny program: www.kultura.tychy.pl