Na co idą moje pieniądze? Sprawdź!

Mieszkańcy Tychów bardzo łatwo i szybko mogą sprawdzić, jak wygląda budżet miasta na 2018 rok, dowiedzieć się, ile pieniędzy z ich podatku gmina przeznacza dziennie na funkcjonowanie komunikacji miejskiej, lokalnej szkoły czy na oświetlenie ulic. I wcale nie trzeba przeglądać złożonej z wielu stron uchwały budżetowej, wystarczy wejść na stronę nacoidamojepieniadze.pl.

Wszystkie informacje na stronie są przygotowywane na podstawie uchwały budżetowej miasta. To w oparciu o nią budżet został podzielony na kategorie tematyczne np. oświata i wychowanie, transport i łączność, pomoc społeczna, sport, kultura czy ochrona zdrowia. Mieszkaniec, wpisując wysokość swojego wynagrodzenia brutto, może sprawdzić, jak gmina dysponuje jego pieniędzmi z podatków.

– Uchwała budżetowa to dokument składający się z kilkudziesięciu stron. Nie każdy ma czas i ochotę na zapoznanie się z nim. Teraz w sposób jasny i bardzo czytelny mieszkańcy mogą zobaczyć, jak wydawane są ich pieniądze oraz jakie są główne źródła przychodu gminy w tym roku. Wszystko można sprawdzić w ujęciu dziennym lub miesięcznym. Chcemy pokazać, w jakim stopniu, płacąc podatki, każdy z mieszkańców przyczynia się do rozwoju swojego miasta – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

– Odwrócenie sposobu prezentacji budżetu pozwoliło przełamać barierę – mówią pomysłodawcy projektu. – Trudne w zrozumieniu uchwały budżetowe i niewyobrażalnie duże kwoty dla osoby, która zarabia 3000 zł brutto zamieniły się w małe liczby, które wydajemy na co dzień i których wartość kojarzymy – dodają.

Na stronie nacoidamojepieniadze.pl oprócz tyskiego budżetu można znaleźć także budżet m.in. Bydgoszczy, Wodzisławia Śląskiego, Lublina, Poznania, Sopotu czy Mysłowic.