Budżet Partycypacyjny na 2018 rok rozstrzygnięty

Budowa stacji napraw rowerów, doposażenia placów zabaw czy osiedlowy piknik – w sumie ponad 50 projektów zostanie zrealizowanych w przyszłym roku w ramach Budżetu Partycypacyjnego „Razem Tychy” na 2018 rok. Pula do wydania wynosiła 5 milionów złotych, najaktywniejsi okazali się mieszkańcy okręgu Wartogłowiec, Zwierzyniec, gdzie frekwencja wyniosła ponad 30%.

Za ponad 250 tysięcy złotych w tym okręgu zostanie wykonany monitoring placu zabaw i terenu ZSP nr 3 przy ul. Cmentarnej, próg zwalniający na ul. Zwierzynieckiej, a także remont nawierzchni na ulicy Kaczeniec i Dzwonkowej.

– Ten ostatni projekt został wprowadzony na listę w nagrodę za wysoką frekwencję w głosowaniu w danym Okręgu Konsultacyjnym. Na tej samej zasadzie w okręgu nr 1 (Wilkowyje) zostanie zrealizowany projekt: Twórcza rodzinka – warsztaty kształcenia wszechstronnego dla rodzin, w okręgu nr 5 (Jaroszowice, Urbanowice, Wygorzele) – Półkolonie letnie i zimowe na JUW-e, w okręgu 6 (Cielmice, Osiedle Ogrodnik) – Budowa stacji naprawy rowerów przy ul. Cielmickiej i ul. Jedności, w okręgu nr 8 (Żwaków) – Budowa miejsc postojowych i chodnika przy ul. Jaśkowickiej, a w okręgu nr 24 (Osiedla Z, Z1) – Ułożenie maty przerostowej na placu zabaw przy ul. Zgrzebnioka 40 i ul. Żółkiewskiego 26 – mówi Krystyna Rumieniuch, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia.

Mieszkańcy Wartogłowca i Zwierzyńca wykazali się frekwencją na poziomie 30,22 %. Za nimi mieszkańcy osiedla Ogrodnik i Cielmic – 28,08 %. Najmniejszą frekwencję odnotowano na osiedlu D,G, gdzie głosowało 354 mieszkańców spośród ponad 8000 uprawnionych do głosowania (4,41%) oraz osiedla T,W z frekwencją na poziomie 4,50%.

Niedługo rozpoczną się prace nad zapisami nowej uchwały w sprawie Budżetu Partycypacyjnego na 2019 rok.

– Już niebawem mieszkańcy zdecydują, jakimi zasadami będzie się kierowała kolejna – już V edycja budżetu partycypacyjnego w naszym mieście. Chcielibyśmy zmienić nieco model, który mamy obecnie, tzn. bardziej skupić się na współpracy i dialogu niż na rywalizacji. Być może pojawi się także możliwość zgłaszania projektów „ogólnomiejskich” – o tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas spotkania 23 października. Serdecznie zapraszam i dziękuję wszystkim, którzy głosowali na projekty złożone w ramach IV edycji tyskiego Budżetu Partycypacyjnego, a szczególnie autorom projektów za zaangażowanie i poświęcony czas – mówi Daria Szczepańska, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Spotkanie odbędzie się 23 października o godz. 17.00 w sali konferencyjnej mieszczącej się w budynku przy ul. Barona 30 (I piętro).