28. Tyskie Wieczory Kolędowe

5 stycznia w Tychach rozpocznie się wielki festiwal kolęd, czyli Tyskie Wieczory Kolędowe. W siedmiu tyskich kościołach rozbrzmiewać będą kolędy i pastorałki w wykonaniu chórzystów i wyśmienitych gości, m.in. Stanisławy Celińskiej, Mieczysława Szcześniaka czy artystów Piwnicy Pod Baranami.


Jak co roku wydarzenie rozpocznie się od Konkursu Chórów w Zespole Szkół Muzycznych w Tychach.

– Przesłuchania rozpoczynamy w sobotę 5 stycznia o godzinie 9.00 w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach. Chóry męskie, żeńskie i mieszane oceniane będą w trzech kategoriach: chóry duże parafialne i związkowe (powyżej 21 osób), chóry kameralne (do 21 osób), chóry pozostałe (np. domów kultury, świetlicowe, ludowe, szkolne). Jury przyzna nagrody finansowe o łącznej wartości 12 000 złotych, a nagrodzone chóry wystąpią w uroczystym koncercie laureatów 12 stycznia 2019 roku – mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Od niedzieli – 6 stycznia przez tydzień w siedmiu tyskich kościołach rozbrzmiewać będą kolędy i pastorałki w wyjątkowych aranżacjach.

– To, co jest niezwykłe w przypadku Tyskich Wieczorów Kolędowych, to fakt, że choć obecnie uczestniczyć będziemy w 28. edycji, sama formuła wydarzenia nie uległa zmianie. Zmieniają się jedynie wykonawcy. Po tylu latach przyświeca nam taka sama idea, co na samym początku –mówi Henryk Jan Botor.

Podczas tegorocznych kolędowych spotkań w Tychach będzie można posłuchać tak znamienitych gości, jak m.in. Stanisława Celińska (która wystąpi w koncercie inauguracyjny), Mieczysław Szcześniak, artyści Piwnicy Pod Baranami czy grupa Carrantuohill. Nie zabraknie laureatów poprzedniej edycji Konkursu Chórów (Lutnia), usłyszymy tyskie chluby Cantate Deo i Presto Cantabile, a koncert finałowy spędzimy, słuchając Oratorium na Boże Narodzenie “Noël Oratiorio” Camille Saint-Saens.

Szczegółowy program na stronie Urzędu Miasta Tychy.