18 maja rusza Tyski Rower

System samoobsługowych wypożyczalni rowerów będzie się składał z 7 stacji, pomiędzy którymi będzie można przemieszczać się na 60 nowych rowerach z kompletnym wyposażeniem.


Dodatkowo do dyspozycji rowerzystów będą 2 rowery CARGO, 3 tandemy, 5 rowerów dziecięcych oraz 1 rower trójkołowy dla osób niepełnosprawnych. Wczoraj (12 marca) rozstrzygnięto przetarg na dostawę rowerów.

– Za wdrożenie i obsługę systemu odpowiedzialna będzie firma Nextbike Polska, największy i najbardziej doświadczony operator tego typu systemów w Polsce, który w ubiegłym roku w ramach pilotażu dostarczył do Tychów ponad 40 rowerów. W ciągu 5 miesięcy tyszanie spędzili na rowerach blisko 8800 godzin, wypożyczając rowery 6447 razy – mówi Michał Kasperczyk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Tychy ds. koordynowania i rozwoju ruchu rowerowego.

W tym roku w ramach systemu rowery będzie można wypożyczyć na Paprocanach, Dworcu PKP, placu Baczyńskiego, lodowisku, w pobliżu Tyskich Hal Targowych, Urzędu Skarbowego oraz na ul. Żwakowskiej przy „Merino”. Korzystając z jednego konta Nextbike, będzie można wypożyczać rowery miejskie w Tychach, Katowicach, Pszczynie, Gliwicach i innych miastach.

– Do tej pory wypożyczając rower w Katowicach, nie można go było oddać np. w Tychach – teraz nie będzie już z tym problemu. Rowery dostępne będą 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę, w terminalach będzie można także płacić kartą ( do tej pory nie było takiej możliwości) oraz zarejestrować nowego użytkownika – dodaje Michał Kasperczyk.

Cennik roweru miejskiego zostaje bez zmian: pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Od 16 do 60 minuty zapłacimy 1 zł. Druga godzina kosztować będzie 2 złote, a 3 godzina – 3 złote. Za czwartą i każdą następną godzinę wypożyczenia zapłacimy dodatkowo po 4 złote.

Aby skorzystać z systemu roweru miejskiego w Tychach, wystarczy wejść na stronę www.tyskirower.pl, zarejestrować się, podając podstawowe dane osobowe i wpłacić 10 zł opłaty inicjalnej. To minimalna kwota, która umożliwia wypożyczenie roweru. Potrącane są z niej ewentualne opłaty, można ją również odzyskać po wyrejestrowaniu z systemu. Jednorazowa rejestracja umożliwia korzystanie z systemów Nextbike na całym świecie.

fot. Michał Kasperczyk